Dags för Stockholms Gartnersällskaps 176:e årsmöte

Varmt välkommen till årsmöte inför sällskapets 176:e verksamhetsår på KSLA,  torsdagen den 22 februari 2024!

Ta chansen att träffa andra medlemmar och ta del av ett spännande föredrag av Anna Lindgren om ”Staten som trädgårdsmästare. Järnvägens planteringar från naturförsköningskonst till testamente”. Vi avslutar kvällen med ett boklotteri.

Plats: Kungl. Skogs- och Lantbruksakademien (KSLA), Drottninggatan 95 B i Stockholm. Närmaste T-banestation är Odenplan.
Tid: Avprickning och mingel börjar från kl. 17:00. Årsmötet startar kl. 18:15.
Anmälan: Senast den 15 februari via sällskapets infomejl:  info@gartnersallskapet.se

Program med hålltider
17:00 Samling med avprickning och mingel. Dryck och lättare förtäring serveras till självkostnadspris (du betalar med Swish).

18:15 Årsmötesförhandlingarna startar. Förslag till dagordning, verksamhetsberättelse för föregående verksamhetsår samt
valberedningens förslag till ny styrelse för Stockholms Gartnersällskap.

ca. 19:15 Årets föredrag hålls av Anna Lindgren, se beskrivning i bifogat program.
ca. 20:15 Boklotteri!
ca. 20:45 Kvällen avslutas

Published On: februari 7, 2024

aktuellt

12 nominerade till Årets Trädgårdsbok 2026

Fackmannajuryn har nu läst, bedömt och har valt att nominera 12 st trädgårdsböcker till utmärkelsen Årets Trädgårdsbok 2026. Det har denna omgång inkommit 29 titlar från förlag och författare, både fysiska böcker och i digitalt [...]

  • Linnéträdgården Uppsala.

20 september: Linnéträdgården i Uppsala

Följ med Gartnersällskapet till Uppsala. Dold bakom ett högt plank i centrala delen av staden ligger Linnéträdgården. Vi får en guidad vandring genom de olika växtkvarteren och får ta del av trädgårdens element och en [...]

23 april – Besök Prins Eugenes Waldemarsudde

Följ med oss till Prins Eugens Waldemarsudde där trädgårdsmästare Marina Rydberg guidar oss i trädgårdarna. Vi får en inblick i arbetet ”bakom kulisserna” och erfarenheter från en lång anställning som trädgårdsmästare i en miljö med [...]