Arbetet med Årets trädgårdsbok 2026 är nu igång!

Har du skrivit eller utgivit en bok med trädgårdstema? Då är är du välkomna skicka in för utmärkelsen Årets trädgårdsbok 2026. Vi tar nu emot titlar för läsning och bedömning omgång 2026. Deadline för 2026 är måndag den 27 april.

Fackmannajuryn de senaste 10 år aktivt vidgat begreppet trädgård och tar emot för läsning och bedömning allt från fackböcker till akademiska avhandlingar liksom barnböcker. Det kan även vara poesi och fotoböcker. Vi läser lika noggrant både praktverkt och egenutgivet på tema trädgård i vid bemärkelse.

Fackmannajuryn önskar läsa trädgårdsböcker som utkommit under senvåren, sommaren eller hösten 2025, samt böcker som utges under våren 2026. Välkomna att skicka in!

Published On: februari 3, 2026

aktuellt

17 februari – Årsmöte 2026

Missa inte Stockholms Gartnersällskaps årsmöte, då sällskapet går in i sitt 178:e verksamhetsår! Efter årsmötesförhandlingarna får vi lyssna till författaren av Årets trädgårdsbok 2025, Catharina Nolin, som föreläser om Kvinnliga Trädgårdsarkitekter i Sverige. Därefter blir [...]

19 november: Trädgårdsmästare i Japan

Fabian Gunnarsson är utbildad trädgårdsmästare från Göteborgs Universitet och har arbetat bland annat i England och på Göteborgs Botaniska Trädgård. 2024 gjorde han sin andra resa till Japan för att studera japanska trädgårdar, med hoppet [...]